KARPEN PLUS logo

Lehké, pevné a úsporné příhradové vazníky

Použití příhradových vazníků pro střešní kosntrukce je výhodné pro statiku budov (střechy jsou mnohem lehčí než ty opatřené dřevěnými krovy či ocelovými konstrukcemi), variabilita vazníkových konstrukcí je přitom značná, stejně jako úspora materiálu. Montáž je rychlá a snadná, návrh a výpočty se provádí velmi efektivně pomocí specializovaného software, konstrukce jsou ekologické. Použití styčníků s prolisovanými trny je navíc staticky velmi výhodné, dosahujeme tak minimálního prokluzu. Vazník lze také sbíjet hřebíky, ovšem tato konstrukce již není tolik spolehlivá.

Příhradové vazníky spojované styčníkovými deskami s prolisovanými trny přinášejí stavbám řadu výhod. Samozřejmě pokud nechcete zrovna budovat podkrovní byt. Z ocelových spojovacích prostředků dosahují styčníkové desky s prolisovanými trny nejmenší prokluz a my tak získáme druhý nejtužší spoj hned po lepení dřeva, vazníkové konstrukce vykazují nejmenší deformace. To je však jen jedna z předností vazníkových konstrukcí. Ušetřete čas a finanční prostředky.

Variabilita konstrukce z příhradových vazníků, úspora materiálu a prefabrikovaná výroba

Pomocí technologie Gang-nail můžeme vytvořit téměř jakoukoliv střešní konstrukci: od různých typů příhradových vazníků, přes hambalkové krovy, rámy, až po obloukové konstrukce. Uspoříme přitom cca 30% dřevní hmoty oproti konstrukcím spojovaným klasickými spojovacími prostředky. Styčníkové desky totiž neovlivňují dimenze dřevěných přířezů.

Výroba konstrukcí z příhradových vazníků se provádí ve výrobním závodu za použití strojního vybavení, čili prefabrikací. Výroba tedy probíhá rychle, výsledné příhradové vazníky vykazují velkou přesnost provádění a jednotlivé díly jsou již hotové dopraveny na stavbu.

Rychlá a snadná montáž, stejně jako návrh

Montáž střešní konstrukce z příhradových vazníků probíhá díky dopravě hotových prefabrikátů na stavbu rychle a s minimálními nároky na kvalifikovanou práci. Při montáži navíc není třeba těžká mechanizace. Výpočet příhradových vazníků probíhá na počítači pomocí software Mitek, který kromě samotného návrhu konstrukce provádí také výrobní dokumentaci, cenové kalkulace a podobně.

Kde využijeme dřevěné příhradové vazníky

Dřevěné vazníky se styčníkovými deskami s prolisovanými trny můžeme použít jak pro konstrukce malých i velkých rozpětí: zastřešení rodinných domů, ale i výrobních hal, zemědělských staveb, supermarketů, jízdáren, celodřevěných hal, nástaveb na bytové domy a jiných objektů. Příhradové vazníky však umožňují i betonářské bednění (ramenáty) na míru pro mostní konstrukce.

Vazníkové konstrukce jsou ekologické, jelikož jsou vyráběné především ze dřeva – obnovitelného zdroje. Výstavba konstrukcí z příhradových vazníků proto jen minimálně zatěžuje životní prostředí. Montáž lze navíc provádět i v zimě.

Přednosti vazníkových příhradových konstrukcí

  • Vysoká úspora řeziva oproti klasickým konstrukcím
  • Vysoká tuhost konstrukce
  • Rozpětí konstrukcí do 30 m bez podpory
  • Variabilní tvar konstrukcí (dle požadavků)
  • Nízká hmotnost konstrukcí
  • Rychlost montáže, možnost montáže i v zimním období
  • Ekologický výrobek

Stavební připravenost pro vazníkové příhradové konstrukce

Z hlediska stavební připravenosti jsou třeba vybetonované železobetonové věnce nebo průvlaky, připravená ocelová konstrukce, nebo případně pozednice pro uložení vazníků. Osazení, kotvení a zavětrování jednotlivých vazníků se provádí podle dodavatelské projektové dokumentace zpracované výrobcem. Následná kontrola a údržba dřevěné konstrukce se provádí podle pokynů určených při předání díla.

Montážní výhody příhradových vazníků

Například střecha běžného rodinného domku má krov smontovaný i za jediný den. Konstrukce se styčníkovými deskami jsou tedy velmi výhodné i z hlediska montážních postupů a rychlosti jejich provedení. Jsou jednoduché a hlavně – většina práce na konstrukcích je provedena už v dílně, což je velmi výhodné pro plánování a ochranu materiálu.

Povrchová úprava vazníků

Běžně se používá nehoblované řezivo impregnované proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu a kotevní materiál se základovým nátěrem. Je však možné provést nátěry podle požadavků objednatele či projektanta.

Cena, dodací lhůty a záruka

Cena vazníkových konstrukcí je vždy individuální podle přesného výpočtu. Cenové nabídky jsou zpracovány zdarma. Důležitá je však i nabízená spolehlivost, rychlost a odbornost, konzultace a spolupráce s projektanty ve fázi zpracování stavební dokumentace, což uspoří realizační firmě i investorovi. Dodací lhůty jsou 5 – 30 dnů v závislosti na složitosti a rozsahu dodávky. Záruční doba minimálně 5 let.

ZDROJ: www.ceskestavby.cz

Sdílet tento příspěvek

Máte zájem o KARPEN PLUS produkty a řešení pro Vaši stavbu?

KARPEN PLUS logo

Nebo nám zavolejte. Po předchozí domluvě se můžeme také osobně sejít v naší kanceláři v Brně. Dodáváme celoročně do 2 až 3 týdnu od potvrzení rozměru konstrukce.