KARPEN PLUS logo

Vazník nebo tradiční krov?

Nelze všeobecně říci, zda je vázaný krov lepší než vazníková konstrukce nebo naopak. Přesto jsou situace, kdy je nejvhodnějším řešením krov a kdy naopak vazníky.

Všeobecně platí, že pro podkrovní domky či objekty s požadavkem na využití podkrovního prostoru je vhodnější zvolit vázaný krov. Naopak pro bungalovy, objekty bez obytného podkroví, halové stavby a stavby velkorozponové bývá efektivnější vazníková konstrukce.
Vázané krovy stejně jako příhradové vazníky tak mají ve stavebnictví své nezadatelné místo. Pojďme se ale blíže podívat, jaká jsou jejich další specifika.

Střešní vazníky

Zatímco dříve se vedle vázaných krovů využívaly především vazníky sbíjené (vzájemné spojení ve styčnících je provedeno pomocí hřebíků), dnes je do značné míry vytlačily vazníky styčníkové. Sbíjené vazníky jsou nicméně stále výhodné u půdorysů s menším rozpětím, přibližně do 12 m.
V současné době je tedy spolu s vázanými krovy nejpoužívanější střešní konstrukcí systém nosníků lisovaných ocelovými styčníkovými deskami s prolisovanými trny, známý pod pojmem „Gang-Nail“. Jedná se o fošnové přířezy různých tlouštěk a délky 240 cm, které jsou navzájem spojené zalisováním ocelových styčníkových desek s prolisovanými trny. Spoje jsou oproti sbíjeným styčníkům únosnější a méně poddajné. Velkým plusem styčníkových vazníků je, že je lze použít téměř na jakýkoli půdorys, pro jakoukoli střechu a na rozpony až do 30 m.

K hlavním výhodám vazníků patří:

  • Zastřešení téměř jakéhokoli půdorysu (střešní konstrukce libovolných tvarů, rozpony až 30 m).
  • Široké využití v praxi – např. střešní a stropní vazníky, nosné rámy dřevostaveb, bednící prvky pro betonářský průmysl.
  • Až 40 procentní úspora dřeva, nízká hmotnost, rychlejší montáž a výrazně nižší cena než u klasického krovu.

Jak už jsme zmínili výše, střešní vazníky se hodí v první řadě všude tam, kde neplánujete využití půdních prostor. Kromě rodinných a bytových domů je najdete na nejrůznějších halových objektech, skladech, supermarketech, přístřešcích. Nesmíme ale zapomenout ani na možnost nástavby na panelové domy či zastřešení stávajících plochých střech.

Klasické krovy

Přestože jsou střešní vazníky cenově výhodnější, klasické krovy mají stále řadu příznivců. Tesařsky vázané krovy a konstrukce totiž umožňují ve větší míře využít půdní prostor – a to jak pro běžnou půdu, tak v případě potřeby i pro půdní vestavbu nebo zvýšení stropu obytných místností s přiznanými trámy a dřevěným či sádrokartonovým obkladem šikmin.

K hlavním výhodám klasických krovů patří:

  • Umožňují maximální využití půdního prostoru pro podkroví.
  • Mají vyšší estetickou hodnotu než vazníky.

ZDROJ: www.ceskestavby.cz

Sdílet tento příspěvek

Máte zájem o KARPEN PLUS produkty a řešení pro Vaši stavbu?

KARPEN PLUS logo

Nebo nám zavolejte. Po předchozí domluvě se můžeme také osobně sejít v naší kanceláři v Brně. Dodáváme celoročně do 2 až 3 týdnu od potvrzení rozměru konstrukce.