KARPEN PLUS logo

Jak prakticky využít vazníkové konstrukce krovů

Přemýšlíte, zda bude pro vaši stavbu vhodnější zvolit klasický krov nebo vazníky? Pokud neplánujete využívat podkroví, rychlá a levná vazníková konstrukce je pro vás jasnou volbou.

Princip vazníkových konstrukcí krovů

Dřevěné vazníkové konstrukce byly objevené přibližně před šedesáti lety. Vývoj technologie styčníkových desek se pak ale na nějakou dobu odmlčel, protože statické počítání styčníků bylo příliš neefektivní a zdlouhavé. Svého znovuobjevení a následného masového šíření se vazníky dočkaly až s rozvojem počítačového software.

Rozlišujeme dva druhy vazníkových konstrukcí krovů:

 • klasické vazníky sbíjené hřebíky – umožňují estetičtější konstrukci
 • vazníky spojované styčníkovými deskami GANG NAIL – nazývané také příhradové vazníky, nabízejí modernější a v řadě dalších ohledů i efektivnější řešení

Hlavní výhody vazníků oproti klasickým krovům

 • zastřešení téměř jakéhokoli půdorysu – střešní konstrukce libovolných tvarů, rozpony až 30 m
 • široké využití v praxi – např. střešní a stropní vazníky, nosné rámy dřevostaveb, bednící prvky pro betonářský průmysl
 • až 40% úspora dřeva oproti klasické konstrukci
 • nízká hmotnost
 • rychlejší montáž, navíc možná i v zimních měsících
 • výrazně nižší cena než u klasického krovu

Porovnání klasických vazníků a technologie GANG-NAIL

Příhradové konstrukce jsou vyráběné strojově ve výrobních halách, kde má veškeré výpočty na starosti sofistikovaný software. Ten nejen konstrukci navrhuje, ale rovnou provádí i výrobní dokumentaci a cenovou kalkulaci. Po dopravě na staveniště pak montáž probíhá velmi rychle. Na rozdíl od klasických sbíjených vazníků lze styčníkové konstrukce použít nejen pro střechy s malým rozpětím, ale i pro konstrukce velkých rozpětí (např. výrobní haly). Pomocí technologie GANG-NAIL navíc vytvoříme prakticky jakoukoli střešní konstrukci (příhradové vazníky, hambalkové krovy, rámy i obloukové konstrukce).

Klasické sbíjené vazníky mají oproti systému GANG-NAIL zdvojené pásové pruty kvůli rozmístění hřebíků. Statický návrh je prováděn klasicky ručně – déle trvá a vyšší je i projekční cena. Další nevýhodou je vyšší spotřeba materiálu (asi o 30%) a tím i těžší konstrukce vazníků. Výroba přitom trvá dvakrát déle. Hřebíkové spoje mají oproti styčníkovým deskám slabou tuhost a mohou zde vznikat nerovnosti. V podstatě jedinou výhodou klasických sbíjených vazníků je vyšší estetika konstrukce. Působí mohutným dojmem, a proto jsou vhodné pro historické budovy, kostely a jiné stavby.

Kde všude najdou vazníky uplatnění

Všeobecně platí, že pro podkrovní domky či objekty s požadavkem na využití podkrovního prostoru je vhodnější zvolit vázaný krov. Naopak pro bungalovy, objekty bez obytného podkroví, halové stavby a stavby velkorozponové bývá efektivnější vazníková konstrukce

Střešní vazníky se tedy hodí všude tam, kde neplánujete využití půdních prostor:

 • rodinné nebo bytové domy s nízkými sklony střech (bez půdních prostor)
 • haly, sklady, supermarkety, zemědělské stavby
 • přístřešky pro auta, pergoly, altány
 • nástavby na panelové domy, zastřešení stávajících plochých střech

Vazníkové konstrukce je sice možné navrhnout i pro objekty s podkrovními prostory, v takovém případě je však nutné doplnit nosnou konstrukci o vnitřní podporu.

ZDROJ: www.ceskestavby.cz

Sdílet tento příspěvek

Máte zájem o KARPEN PLUS produkty a řešení pro Vaši stavbu?

KARPEN PLUS logo

Nebo nám zavolejte. Po předchozí domluvě se můžeme také osobně sejít v naší kanceláři v Brně. Dodáváme celoročně do 2 až 3 týdnu od potvrzení rozměru konstrukce.